Barátaink mentális egészségünket támogatják, boldogságérzetünket növelik, a magányosság- és elszigetelődés-érzést hárítják. Az igaz barát kedves, jó hallgató, támogató, megbízható, becsületes, együttérző, szórakoztató és hasonló érdeklődésű. Ha azonban barátunk gonosz vagy tapintatlan, ne keressük többé a társaságát! A hazudozás, a rendszeres kötekedés, a megalázás, a támadó vagy sértő nyelvhasználat nem jóbarátra vall, ahogyan az sem, ha olyanra kényszerít, amit nem akarunk, illetve ha részt vesz mások zaklatásában.
Konfliktusok feloldása
Kisebbek játékszabályokon veszhetnek össze, nagyobbak kiszemelhetik ugyanazt a személyt maguknak, amely helyzetek haraghoz, féltékenységhez vezethetnek a legszorosabb barátságokban is. Nézeteltérések esetén beszéljünk, mondjuk el, hogyan érezzük magunkat, és törekedjünk kiegyezésre! Ha társunk rosszat tett, lehet, hogy fáradt, beteg, vagy egyszerűen rossz napja van. Beszéd közben tartsunk szemkontaktust, legyünk kedvesek! Ha elkeseredettek vagyunk, válasz előtt vegyünk egy mély levegőt! Felváltva szóljunk, barátunkat hallgassuk meg, közléseire visszacsatolással reagáljunk! Gondolkodjunk azon, hogyan érezheti magát, próbáljunk olvasni gondolataiban! Ha megsértettük, kérjünk tőle bocsánatot, ha tévedtünk, helyesbítsünk! Egy négyéves könnyen megbocsát, az idősebb figyeli a lelkifurdalás jeleit a csínytevőn. A bocsánatkérés megváltoztatott magatartás nélkül mit sem ér.
Érzelemszabályozás mesterfokon
A barátkozás nem varázstrükk: tanulható és tanítható. A szülő kedvességet és figyelmet mutatva, érveléssel, a szabályok megmagyarázásával, megértő beszélgetésekkel, nem pedig irányítással, büntetéssel, megszégyenítéssel és fenyegetéssel vagy engedelmesség kikényszerítésével és érzelmi zsarolással mutat jó kapcsolati példát, alakít ki önmagában bízó gyermekében a közösséget szem előtt tartó viselkedést. A beszélgetések arról, hogyan kell megbirkózni a rossz hangulattal, a nehéz érzésekkel hozzásegítenek az önszabályozás kialakulásához. Mindez később pozitív társkapcsolatokhoz vezet.
Verseny helyett együttműködés
Iskolában és játék közben egyaránt fontos, hogy a gyerekek közös cél érdekében tevékenykedjenek. Ha óvodáskorúak átmennek egymáshoz, érdemes a játékpisztolyokat és a nagy becsben tartott kedvenc játékokat elrakni, mert versengést, irigységet válthatnak ki, konfliktust kelthetnek. Ha ketten éttermeset játszanak, és egy harmadik szeretne beszállni, próbálja az új vendég szerepét felvenni! Meg kell azonban értenie, ha a többiek nem ezt akarják, előre látnia kell a cselekedetek következményeit, és mindkét fél számára elfogadható megoldást találni.
Fordította: Dobai Katalin
Forrás: kidsmentalhealthfoundation.org, parentingscience.com