A bizalmi kapcsolat kialakulása – táborozó és táboroztató
Egyéb
PEOPLE TEAM tábor

A jelenlegi írásban azt próbálom meg körüljárni, hogy milyen alapvető különbségeket fedezhetünk fel a táboroztatók és az iskolai tanárok között. Azt szeretném feltárni, hogy mi az oka annak, hogy egy gyerek általában sokkal szorosabb, már-már baráti kapcsolatot tud kialakítani egy táboroztatóval, mint iskolai tanárával.

Iskolai tanárok

Az iskolarendszer annyira kötötten lett megalkotva, hogy a legtöbb igazi tanár-diák kapcsolódás a tanórák utánra korlátozódik, amikor a tanár és a diák is szellemileg kimerült, és egyéb, általában az iskolával kapcsolatos teendőivel kellene foglalkoznia. Míg a tanárnak hosszú távon, egy tanéven keresztül kell figyelnie arra, hogy a maximumot nyújtsa a rábízott gyerekekre, a táboroztatóknak általában egy, esetenként 2-4 hétig kell erre figyelniük.

Idő hiánya

A másik probléma, hogy egy nap általában 45 percet töltünk egy tanárral (ha osztályfőnök, vagy több tárgyat is visz, akkor értelemszerűen többet), és akkor is kötött pályán mozgunk, hiszen az iskola felállít egy tantervet, amit követni kell. A tanításon kívül talán a szünetek lehetnének hasznosíthatók, de ezek nem többek 15 percnél. Személyes tapasztalatom, hogy több mélyreható beszélgetés vagy komplexebb típusú segítségkérés szakadt rendszerint félbe, hiszen tanárnak és diáknak egyaránt ez a 15 percnyi idő áll rendelkezésére, hogy felkészüljön a következő órára, valamint elvégezze a szükségleteit.

Táboroztatók

Az első fontosabb különbség talán az, hogy a PEOPLE TEAM táboraiban rengeteg segítővel találkozhatnak a gyerekek, többel, mint ahány iskolai tanár rendelkezésre áll, mert sok-sok ember tartozik egy-egy területhez, szekciófelelősök, animátorok, pszichológusok stb. A másik látványos különbség az életkorban keresendő, hiszen, valljuk be, a tanári szakma sajnos elöregedő. Így a szemlélet is sokszor poros, a régen kitaposott ösvényen halad, a táborban azonban rengeteg fiatallal találkozhatunk, akik szellemiségben is jobban tükrözik azokat, akikkel végül foglalkoznak, egyszerűbben értenek szót a hozzájuk közelebb álló generációkkal.

Szorosabb, bizalmi kapcsolat

Az ilyen kapcsolódásnak az intenzitása is más, mivel a táborban a táboroztatók és a táborozók egy vagy akár két teljes hétre is össze vannak zárva, éjjel és nappal, így minden történésbe, minden kortársak közti konfliktusba, bánatba, örömbe könnyebben bevonódnak. Sok esetben a gyerekek barátjukként tekintenek a tábori segítőkre. Azt hozzá kell tenni, hogy a táborba ugyan évről évre vissza lehet térni, azonban a tanárokkal (a nyári szünet kivételével) az év háromnegyedében találkozunk.

Egyformán fontos

Fontosnak tartom hangsúlyozni, hogy tanár és táboroztató ugyanúgy fontos a saját területén, munkájuk több száz gyerekre van aktív kihatással. A tanár az iskola intézményében, a táboroztatók pedig a vakáció idejében rövidebb időre, de közös célokkal fordulnak a gyerekek felé. A velük való szoros bizalmi kapcsolat olyan adottság, amit nehéz pótolni.

Dobó Regina – tábori lélekmentor


Mi a jó a táborozásban?

LEGFRISSEBB

KAPCSOLÓDÓ